Ile kosztuje system monitoringu?

Wiele osób zanim określi czego potrzebuje pyta o cenę – a ta bywa różna. Od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć co jest nam potrzebne, jaki mamy orientacyjny budżet i na czym nam zależy. 

 

Jak dobrać system kamer?

O kamerach pisałem w swoim poprzednim wpisie, który możecie zobaczyć tutaj – Wybór kamer do domu.

Do samych kamer należy dobrać odpowiedni rejestrator NVR/DVR, który pozwoli na zapis danych. Jest to jednostka centralna, komputer zarządzający kamerami, a także w zależności od modelu pozwala na np. dostęp do internetu, funkcje powiadomień jeżeli ktoś przekroczy strefe itd. 

Co jest przydatne przy systemie kamer?

Warto zawsze pomyśleć o tzw. zasilaniu awaryjnym. Kamery, w przeciwieństwie do alarmu nie posiadają zazwyczaj akumulatora będącego zabezpieczeniem na wypadek odcięcia zasilania. Zestaw kamer, w zależności od konfiguracji pobiera 100-200W. Jeżeli wiemy, że w naszej okolicy często brakuje prądu to warto zaopatrzyć się w taki zasilacz. Koszt? Ok. 300-600 zł.

Listwa antyprzepięciowa bardzo często uchroni nasz sprzęt przez skokami napięcia. Niestety na chwile obecną nie wynaleziono skutecznego i niedrogiego zasilania chroniącego urządzenia przed bezpośrednim wyładowaniem atmosferycznym w budynek.

Skrzynia typu rack pozwala zachować porządek i uniemożliwić dostęp osobom trzecim do urządzenia. Dobra szafa rackowa jest metalowa i dodatkowo przymocowana do ściany. 

 

Ile kosztuje więc gotowy system?

Jak widzicie, zmiennych jest sporo. 

Przyjmijmy więc, że szukamy systemu monitoringu do domu jednorodzinnego, chcielibyśmy mieć 4 kamery w jakości full hd, chcielibyśmy także mieć podgląd w telefonie i aby kamery widziały w nocy. Nie mamy na to dużego budżetu.

Wybieramy więc system HDTVI, oparty na kamerach 2Mpx z podświetleniem do 20m IR, np. i8-61K. Jedna kamera kosztuje 245 zł. Cztery takie kamery dają nam kwotę 980 zł.

Do tego potrzebujemy jednostkę centralną, czyli rejestrator zdolny obsłużyć kamery 2Mpx i dać nam dostęp do internetu. Wybieramy model 4 kanałowy, np. i7-T2404VH. Posiada on możliwość nagrywania na 4 kanałach HDTVI i dodatkowo posiada możliwość dołączenia jednego kanału na kamerę IP. Maksymalnie obsługuje dyski do 6TB. Cena takiego rejestratora to 449 zł 

Dysk twardy – koniecznie zastosujmy dysk do pracy ciągłej – np. WD Purple 1TB, jest to koszt ok. 220 zł w zależności od sklepu.

Puszki do kamer – możemy zastosować zwykłe hermetyczne puszki. Koszt jednej to ok. 8 zł.

Potrzebne są też końcówki do zasilania kamer a także na kabel – koszt ok 8 zł

Kabel – w zależności ile go potrzebujemy. Przyjmijmy, że musimy mieć krążek 100mb. Koszt takiego kabla to ok 220 zł/100mb

Zasilacz z zabezpieczeniem antyprzepięciowym dla kamer – przy 4 kamerach będzie nas to kosztować w granicach 90 zł.

Nie będziemy tutaj doliczać szafy rack i listwy antyprzepięciowej czy UPS. Jest to element dodatkowy.

Ile więc nam wyszło?

 

1975 zł brutto. 

 

Czy to dużo? Niekoniecznie. Warto przeliczyć wartość naszego domu, majątku w nim zgromadzonego aby stwierdzić że jest to mały procent wartości naszego, jakby nie patrzeć życia. 

 

Jeżeli chcesz się doradzić lub skonsultować – bardzo zapraszam Cię do kontaktu ze mną. Mój numer telefonu znajdziesz w zakładce kontakt, a maila zostawiam tutaj – rafal@mrcieslak.pl. 

Bardzo Ci dziękuję, że dotrwałeś, lub dotrwałaś do końca! : ) 

 

 

Leave Comment