Bezpieczeństwo strażnicy

Ilość włamań do remiz strażaków OSP mówi jedno – są one słabo chronione. W wielu budynkach, w których jest sprzęt wart często kilka milionów złotych próżno szukać jakichkolwiek systemów zabezpieczeń. Nie ma alarmu, nie ma kamer monitoringu, nie ma też wkładek antywłamaniowych. 

 

Z racji niskiego finansowania jednostek OSP, nakładanych kolejnych obowiązkach zaczyna brakować funduszy na zakup systemów chroniących sprzęt i mienie służące ratowaniu życia i zdrowia ludzi.

Monitoring – czy faktycznie jest bardzo drogi?

Obecnie ceny systemów kamer, nagrywających w jakości Full HD – 1920p, w zestawie 4 kamer możemy kupić już od 1800 zł. Czy opłaca się kupować tanie zestawy z Chin bez żadnego wsparcia w Polsce? Nie. W razie awarii, sprzęt mający swoją dystrybucję w Polsce zostanie bardzo szybko naprawiony i przywrócony do stanu fabrycznego, w razie awarii uzyskamy też szybkie wsparcie techniczne. 

Co nam dadzą kamery?

Przede wszystkim wystraszą zwykłego amatora cudzych własności. Przepisy nakazują także oznaczenie budynku, który prowadzi aktywny monitoring informacją, że teren jest monitorowany. 

W razie włamania, i dobrze schowanego rejestratora złodziej zostanie nagrany, a nagrania mogą służyć jako dowód w sprawie. Droższe systemy monitoringu mają możliwość integracji z systemami alarmowymi i można je podłączyć np. do terminala SMS czy syreny. Jeżeli mamy dostęp do Internetu w budynku – mamy także możliwość podglądu na żywo i w przypadku wykrycia ruchu (Inteligentne systemy wykrywania ruchu w strefie, przekroczenia linii) dostajemy powiadomienie PUSH. 

 

Czy musimy ściągać instalatora?

Nie zawsze. Jeżeli chodzi o systemy HDCVI to powinniśmy poradzić sobie sami. Są to systemy analogowe wysokiej rozdzielczości, pozwalające na przesył danych z kamer do 5MPX. 

Nie wymaga to znajomości sieci komputerowych czy innych specjalistycznych informacji. Ważne, aby dobrze zaplanować rozmieszczenie kamer i rejestratora, a także zabezpieczyć odpowiednio system. 

Alarm – ochrona SSWIN

System sygnalizacji włamania i napadu, bo tak nazywają się systemy alarmowe jest już trudniejszym elementem ochrony budynku. Tutaj należałoby ściągnąć firmę instalatorską, bo zazwyczaj do zaprogramowania centrali wymagane są specjalne oprogramowania i okablowanie. Instalator także odpowiednio zabezpieczy kable i tak zaprogramuje alarm, aby w razie jakiegokolwiek sabotażu system nas o tym poinformował.

Systemy alarmowe są droższe niż systemy monitoringu, natomiast powiadomią nas w razie włamania, zalania czy wykrycia zadymienia w obiekcie. Można je integrowac z powiadamieniem SMS, syreną – aby równo z wykryciem alarmu została załączona syrena alarmowa – nikt nie będzie szybciej niż strażacy. 

Systemy są przewodowe i bezprzewodowe – więc możemy również je założyć do budynków już istniejących, bez poprowadzonej instalacji kablowej. 

Koszt systemu jest różny – w zależności od konfiguracji, ilości czujek, rodzaju ich i systemu powiadamiania. Średnio za system alarmowy trzeba zapłacić od 1000 do 2000 zł, a za bardziej rozbudowane zestawy – nawet 5 tys zł. 

 

Gdzie kupić?

Sprawdźcie ile kosztuje gotowy system monitoringu! Dla instytucji wystawiam terminowe faktury VAT również na montaż! 

 

Co należy zabezpieczyć ?

Każde wejście i okno powinno być pod czujnym okiem kamery monitoringu i czujki ruchu. Są jeszcze czujki kurtynowe, zewnętrzne. Działają one na zasadzie płaskiej 'wiązki’, zazwyczaj reaguje ona jeszcze PRZED włamaniem.

Polska firma Satel ma takie czujki w swojej ofercie


Do poczytania

Ile kosztuje system monitoringu?

Wybór kamer

 

 

Do usłyszenia!

Leave Comment