WDR, DNR i wiele innych – co to takiego?

Decydując się na zakup kamer natrafimy na wiele przedziwnych skrótów i oznaczeń. Co to jest i do czego służy? Za chwilę Wam o tym opowiem. 

Pisałem już wcześniej, jak dobrać odpowiednie kamery. Zanim przejdziecie dalej, zapoznajcie się z tamtym materiałem. 

Kilka najważniejszych i najczęściej spotykanych skrótów:

OSD 

to nic innego jak menu kamery. Możemy w nim zmieniać parametry pracy kamery, przełączać na tryb dzień/noc itd. Wszystko uzależnione jest od konkretnego modelu kamery. 

WDR

z angielskiego Wide dynamic range. Jest to funkcja umożliwiająca kamerze widzenie w szerszej rozpiętości tonalnej. Tzn. czerń i biel ma więcej szczegółów, a obraz dzięki temu jest czytelniejszy.

DNR 

z angielskiego Digital noise reduction. Jest to nic innego jak odszumianie obrazu. Przetworniki kamer pracują w pewnym zakresie czułości tzw. ISO. Im wyższe, tym więcej szumów i 'ziarna’ na obrazie. Funkcja ta pomaga oczyścić obraz z takich niedoskonałości.

IR 

oznaczenie diod podczerwonych. Występują różne systemy oświetlania, np. EXIR, SMART IR. Obok zazwyczaj znajduje się zmierzony laboratoryjnie zasięg danego systemu podany w metrach.

PAL/NTSC

system nagrań. W Europie przyjęło się stosowanie systemu PAL, w Stanach Zjednoczonych – system NTSC. Różnią się one m.in. liczbą klatek na sekundę.

ICR

jest to filtr promieni podczerwonych (IR). W nocy, kiedy działają diody podczerwone, mogą częściowo oślepiać samą kamerę. Filtr uniemożliwia takie działanie i wspomaga redukcję wszelkich refleksów świetlnych odbitych w promieniowaniu IR. Dzięki niemu obraz jest kontrastowy i wyraźny.

AWB

Automatyczny balans bieli. Kamera dobiera automatycznie odpowiednie parametry pracy do danej pory dnia. Światło rano ma inną temperaturę barwową, niż przy zachodzącym nisko słońcu. 

 

Dobrej jakości kamery powinny posiadać funkcje wymienione wyżej. Dzięki temu możemy mieć wyraźny i przyjemny dla oka obraz, umożliwiający rozpoznanie twarzy czy nr. rejestracyjnych. 

 

 

Leave Comment