Monitoring do domu, co i jak?

Kamery do domu

Wiele osób zadaje sobie pytanie – po co mi kamery w domu? 

Jak mówią policyjne artykuły, złodziej zanim podejmie próbę włamania i kradzieży musi mieć pewność, że znajdzie coś cennego. Musi więc obserwować swoją potencjalną ofiarę, aby nie zaryzykować dla niskiego zysku.

Dobrze zamontowany system monitoringu, pozwoli nam sprawdzić czy na terenie naszej posesji kręcił się ktoś podejrzany, lub parkował w pobliżu. Większość domów nie posiada sprawnych kamer i złodziej o tym wie. 

Atrapy kamer

Czy da się rozróżnić atrapę kamery od normalnej? Da. Często tanie atrapy zamiast świecić światłem IR – świeci czerwonymi diodami, które sa bardzo widoczne. Jest to pierwsza pozytywna informacja dla złodzieja – nie nagra się. 

Atrapy kamer mogą coś zdziałać, jeżeli na terenie posesji funkcjonuje także w pełni działający monitoring. 

 

Kamery IP, czy HDCVI?

Praktycznie przy każdej wycenie u Klienta pada to pytanie. Czym różnią się te dwa systemy? 

Systemy IP są oparte o technikę cyfrową, dane przesyłane najczęściej za pomocą sieci LAN – kablami sieciowymi. Umożliwiają stosowanie kamer o dużo wyższej rozdzielczości i jakości niż w systemie HDCVI. 

Systemy HDCVI, są to systemy analogowe. Przesyłamy tam obraz za pomocą najczęściej kabli koncentrycznych, a obecna technika pozwala na stosowanie kamer 5Mpx. 

No dobrze, to który wybrać?

Wszystko zależy od naszego budżetu. Oba systemy są dobre, oba mają wady. Systemy IP składają się z kamer IP, zasilacza POE, switcha POE (lub switcha z zasilaniem POE), routera i rejestratora IP; wymagają znajomości zagadnień sieci komputerowych, adresowania urządzeń. Dobre kamery IP są też dużo droższe od odpowiedników analogowych. 

Kamery HDCVI są dużo prostsze – nie musimy ustalać w nich żadnych adresów IP, posiadają w większości funkcje inteligentne (wtargnięcia do stref, przekroczenie linii itd). System składa się z kamery, rejestratora, zasilacza i punktu dostępu do internetu (router). Działają praktycznie niczym Plug & Play. 

Przy budżecie Kowalskiego, który nie jest prezesem dużej firmy i nie musiał zaciągać kredytu na budowę domu – wybrałbym system HDCVI. System ten jest tańszy o ok 40-50%, jest prostszy w konfiguracji i tańszy w montażu czy późniejszych serwisach. 

 

Podgląd w sieci

Podgląd w sieci jest możliwy w zależności od zastosowanego rejestratora. Rejestratory HDTVI i IP umożliwiają takie opcje, a niektóre-  również podgląd przez chmurę, co nie wymaga dodatkowych opłat wynikających z otwierania portów i ustalania stałego adresu IP. Niektórzy dostawcy Internetu życzą sobie za taką usługę 30-40 zł więcej do abonamentu na miesiąc.

Tanie chińskie zestawy

Czy opłaca się kupić zestaw na Aliexpress? Tak i nie. Nie macie kompletnie żadnej gwarancji, że towar do Was dotrze sprawny. Brak polskiego supportu skutecznie eliminuje zestaw w przypadku problemów. Warto dołożyć i kupić sprzęt firm Internec, HikVision, Dahua czy innych – mających swoje serwisy w Polsce, a także support techniczny. Osobiście pracuję na systemach Internec. Bardzo dobry kontakt serwisant – support, a także szybkie naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne. 

Mam nadzieję, że pomogłem! W razie dodatkowych pytań, zapraszam do kontaktu

Leave Comment