Jak rozmieścić czujki do alarmu?

Sporo pytań pojawia się na grupach budowlanych o rozprowadzenie okablowania do alarmu w pomieszczeniach. Chciałbym w dużym uproszczeniu przekazać kilka bardzo ważnych porad dotyczących tego w jakich miejscach powinny znaleźć się czujki i centrala. 

 

Gdzie umieścić centralę systemu alarmowego?

Centrala alarmowa jest sercem i mózgiem dla całego systemu. To tutaj znajduje się program który steruje urządzeniami peryferyjnymi, zasila je i zapewnia zasilanie awaryjne. 

Powinna zostać ona umieszczona w jak najmniej dostępnym miejscu – strych, poddasze. NIE WOLNO umieszczać centrali w miejscu gdzie można ją łatwo uszkodzić czy chociażby wyrwać ze ściany. Uszkodzenie płyty głównej, zasilacza czy akumulatora pozbędzie nas ochrony. Centrale alarmowe powinny być również chronione przed sabotażem, jednak bardzo często spotykane jest pomijanie styku sabotażowego obudowy.

Ważne jest także zapewnienie osobnego obwodu zasilającego centralę! Nie zasilajmy jej z gniazdka do którego jest podłączona pralka czy lampka nocna. W razie awarii tych urządzeń, zasilania również nie dostaje centrala. 

 

Rozmieszczenie czujek ruchu

Najczęściej stosowanym okablowaniem do czujek ruchu jest YTDY 6×0,5mm2 lub 8×0,5mm2. Kabel ten najlepiej powinien być schowany pod tynkiem aby uniemożliwić jego uszkodzenie czy „wyśledzenie” miejsca ulokowania centrali. 

Czujki ruchu powinny być dobrane w zależności od ogrzewania i wentylacji budynku, a także obecności zwierząt. Uwzględnienie tych parametrów ważne jest pod względem fałszywych alarmów. 

Gdzie umieszczamy czujki? Jeżeli jesteśmy jeszcze na etapie wyboru okien i ich montażu warto rozważyć aby producent fabrycznie wpuścił lub zostawił miejsca na kontaktrony. Należy wtedy do każdego okna doprowadzić okablowanie. Kontaktron zazwyczaj podłączamy za pomocą dwóch żył i działa on na zasadzie zbliżenia magnesu do elementów metalowych i ich zwarcie. 

Czujki ruchu typu PIR należy rozmieścić w każdym pomieszczeniu z oknem lub drzwiami. Wykrywają one nagłe zmiany temperatury, wiec nie należy ich kierować na okna, powierzchnie szklane i elementy wentylacji. Należy je montować zgodnie z instrukcją załączoną do czujki – zazwyczaj na 2,4m -2,2m.

Występują też czujki dualne – PIR MW – oprócz wychwytywania różnic temperatur, czujka mikrofalowa (MW – z ang microwave) rozpoznaje obiekty zbliżające się do niej lub oddalające. Czujki dualne mogą sie wzajemnie zakłócać, więc nie powinniśmy kierować ich na siebie i stosować więcej niż jedną na pomieszczenie (choć wszystko zależy od kubatury i układu pomieszczenia). Prawidłowo zamontowane stanowią lepszą ochronę obiektu. Są jednak droższe od zwykłych czujek PIR. 

Bardzo ważne jest, aby czujki nie były niczym zastawione, więc musimy wziąć pod uwagę rozmieszczenie mebli i dodatków! 

Występują także czujki bezprzewodowe, które możemy przenieść bez potrzeby kucia ścian. Zasilane są one z akumulatorków i w trybie ekonomicznym powinny działać przez 3 lata. Baterie do czujek kosztują ok. 12 zł. Jest to świetne rozwiązanie do domów już wykończonych, gdzie nie mamy możliwości kucia ścian. 

Nowy system systemów bezprzewodowych ABAX 2 firmy Satel pozwala na działanie czujek zasilanych bateryjnie nawet do 7 lat! Nowy system Abax 2 pozwalana zastosowanie szeregu przeróżnych czujek i sterowników współpracujących z centralami Versa i Integra. 


 

Ochrona obwodowa

Czujki montowane w środku budynku poinformują nas najczęściej jak już do włamania dojdzie. Czujki ochrony obwodowej mają za zadanie poinformować nas o tym wcześniej. Satel przygotował bardzo fajny film prezentujący działanie czujek ochrony obwodowej typu kurtynowego.

Ochrona obwodowa obiektu pozwala także zintegrować systemy monitoringu i kamery ruchome. Wyzwolenie którejś z czujek obwodowych spowoduje, że kamera obrotowa skieruje się w strefę naruszoną. Kamera zaś stwierdzając, że znajduje sie tam człowiek (trzeba jednak tutaj zastosować kamery PTZ, które umożliwiają rozpoznanie człowieka, samochodu czy zwierzęta) – może uruchomić np. światło w kuchni czy wyzwolić oświetlenie ostrzegawcze sygnalizatora alarmu. 



 
Mamy również do wyboru czujki zbicia szyby, wibracyjne czy zalania, a także czujki gazów. Ważną częścią ochrony budynku jest też monitoring. Sprawdźcie ile kosztuje podstawowy system kamer do domu.

 

W razie potrzeby doboru i instalacji systemu alarmowego lub monitoringu można się ze mną skontaktować pod adresem e-mail: rafal@Mrcieslak.pl, a także numerem telefonu 796 314 561

Do poczytania następnym razem! 

Leave Comment