Jak przygotować się do budowy domu?

Budowa swojego własnego kąta to nie lada wyzwanie. Ilość decyzji, przemyśleń, spraw która jest do załatwienia może wiele osób przestraszyć – stąd ważne jest znalezienie rzetelnych wykonawców, o ile nie decydujemy się na dewelopera.

 

Jak zacząć budowę domu?

Sprawa nie jest taka prosta. Musimy mieć gdzie ten dom wybudować. Potrzebujemy więc działki.

Co jest ważne przed jej zakupem?

  • Czy posiada możliwość zabudowy – poprośmy o wypis i wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunki Zabudowy
  • Sprawdźmy czy nasz wymarzony dom spełnia warunki
  • Sprawdźmy sytuację związaną z mediami – dostęp do energii elektrycznej, kanalizacji czy wodociągów

Ważny jest dostęp do energii elektrycznej. Często gdy lokalny operator sieci elektroenergetycznej nie ma dociągniętej sieci – musimy albo na swój koszt dociągać kabel do najbliższego złącza/słupa, albo zrobi to operator – oczywiście odpowiednio nas za to licząc.

Jeżeli mamy już kupioną działkę, to warto udać się do architekta – nie musi być to lokalny specjalista, jednak mają oni często „wtyki” w starostwach czy urzędach miast i ewentualne sprawy załatwiają szybciej.  W między czasie możemy załatwić (o ile ich nie mamy) warunki przyłączy jakich potrzebujemy – np. warunki przyłączenia do sieci energetycznej, przyłącza wody czy kanalizacji, gazu.

Możemy zdecydować się na projekt indywidualny lub gotowy. Projekt indywidualny zazwyczaj jest droższy, natomiast projekty gotowe trzeba adaptować do działki, co też jest płatną usługą u architektów.

Najczęściej wybieraną opcją są projekty gotowe, więc na tym skupimy się w tym artykule.

Co po adaptacji projektu gotowego?

Jeżeli architekt przeprowadzi adaptację do naszych lokalnych warunków, wtedy w zależności od ustaleń – on lub Wy składacie do urzędu miasta/starostwa powiatowego taki projekt wraz z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę (PNB). Po jego otrzymaniu (trwa to w zależności od urzędów i jakości wykonanej pracy architekta – od miesiąca do nawet kilkunastu miesięcy) czekamy na uprawomocnienie się (i tutaj jeżeli budowa nie oddziałuje na inne działki, to podpisujemy oświadczenie o zrzeczeniu się prawa do odwołania od decyzji, jeżeli oddziałuje – to czekamy 14 dni na ewentualne odwołania się sąsiadów. Możemy też zebrać od nich takie oświadczenia i przedłożyć w UM/Starostwie).

Potem musimy złożyć wniosek o wydanie dziennika budowy w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego, znaleźć kierownika budowy który ten dziennik będzie prowadził.

Gdy już mamy Dziennik Budowy – zaczynamy przygodę związaną z budową. Pierwszą osobą robiącą wpis jest Geodeta, który wytycza nam obrys budynku i ławy fundamentowe.

Elektryk na budowie – kiedy powinien się pojawić?

W zasadzie to po wykopaniu fundamentów, aby poprawnie ułożyć uziom fundamentowy. Powinien być on wykonany ze stali czarnej, położony dookoła obrysu budynku. „Wąsy” wyprowadzone z ziemi najlepiej wykonać ze stali nierdzewnej – dzięki temu unikniemy korozji elektrochemicznej. Jeżeli chcemy zrobić to sami, warto zapoznać się z lekturą firmy RST z Białegostoku. Firma ta

Uziom fundamentowy

zrzesza specjalistów od uziemień i ochrony przeciw przepięciowej.

Gdzie zrobić wypusty z bednarki ?
– miejsce gdzie będzie przyszła rozdzielnica elektryczna
– wypusty pod instalację odgromową (zgodnie z projektem)

Następnie po ubiciu piachu i postawieniu bloczków fundamentowych należy rozprowadzić tzw. aroty – rurę karbowaną w podwójnej izolacji przed zalaniem chudziaka. Dzięki takim rurom, wyprowadzonym w kilku miejscach pozwolimy sobie na wyprowadzenie okablowania na zewnątrz, nie naruszając izolacji poziomej fundamentu.

 

Gdzie warto wyprowadzić aroty?

  • ogród
  • brama wjazdowa
  • dodatkowy budynek gospodarczy/garaż
  • oświetlenie przed domem, wejściowe
  • WLZ
  • gniazda robocze na działce, gdy działka jest sporej wielkości

W czasie budowy fundamentów i ścian warto już rozejrzeć się za projektami łazienek i kuchni, a najlepiej zaaranżować cały dom. Jest to bardzo ważne przy późniejszym projektowaniu instalacji elektrycznych i hydraulicznych.

 

Smart Dom czy tradycyjna instalacja?

Jeżeli mamy już przygotowane podstawy, postawione ściany – musimy zdecydować czy wewnętrzna instalacja domu ma być przygotowana pod systemy inteligentnego domu, czy też preferujemy instalację standardową, tradycyjną.

Jakie plusy daje nam instalacja przygotowana pod Smart Dom?

  • Wygoda
  • Bezpieczeństwo
  • Bardzo łatwe przeróbki
  • Możliwość podłączenia całej instalacji jak tradycyjnej i dopiero później dołożenie modułów smart domu

 

Minusy?

  • Cena instalacji jest wyższa o ok 20-30% od tradycyjnej
  • elektryk 'pierwszego kontaktu’ się tego nie podejmie i będzie nas odwodził od tego pomysłu

 

Instalacja przygotowana pod technologię Smart domu, to instalacja w topologii gwiazdy. Każdy łącznik, gniazdo i lampa (lub grupa lamp) schodzi nam się w jeden punkt- miejsce rozdzielnicy elektrycznej.

Tradycyjna instalacja jest pod tym względem prostsza, bo z rozdzielnicy nie wychodzi nam tyle przewodów. Zasilanie łączników zasilających może być spod jednego zabezpieczenia dla kilku punktów i robimy tylko „mostki”.

 

Jak rozplanować instalację elektryczną? Na co zwracać uwagę?

Tematy te już poruszałem, są one stworzone w kierunku instalacji tradycyjnych.

W skład instalacji elektrycznych, wchodzi też instalacja teletechniczna. Więcej do poczytania tutaj i tutaj.

 

Przygotowanie rozdzielnicy – na co zwracać uwagę przy odbieraniu wycen?

W całej rozdzielnicy elektrycznej najważniejsze są elementy zabezpieczeń, które powinny być dobrane do typu sieci zasilającej – TT, TN-C lub TN-C-S. W domkach jednorodzinnych w Polsce nie spotyka się systemów IT.

Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe – jest to rodzaj zabezpieczenia, który chroni naszą instalację przed nagłymi skokami napięcia zasilającego wywołanego na wskutek np. uderzenia wyładowania atmosferycznego. Nie warto na tym oszczędzać, a średniej klasy zabezpieczenie to koszt ok 500-1300 zł. Wszystkie tańsze – oparte tylko o warystory słabej jakości nie powinny znaleźć się w naszej rozdzielnicy. Warto korzystać z producentów takich jak Dehn, Hager, Abb czy Eaton.

Zabezpieczenia różnicowo-prądowe – Te dzielimy na 4polowe i 2 polowe, a także klasy zadziałania – A, AC, B. Jest to zabezpieczenie które w obwodach TT stanowi podstawową ochronę przeciwporażeniową, a w obwodach TN-C-S (lub TN-S) ochronę dodatkową. W instalacjach dwuprzewodowych TN-C NIE WOLNO stosować wyłączników różnicowo-prądowych, ponieważ przerywają one tor neutralno-ochronny (PEN).  Ważne jest tutaj, aby do zabezpieczeń obwodów jednofazowych zastosować zabezpieczenia 2 polowe, a nie 4polowe. Jest to spowodowane tym, że w przypadku wypalenia się lub przerwania toru N gdziekolwiek przed taką RCD w gniazdach może pojawić się napięcie zbliżone do międzyfazowego (400V).  Uszkodzi ono oczywiście nasze urządzenia elektryczne i elektroniczne. Zabezpieczenia 4-polowe winny być stosowane tylko do zabezpieczania obwodów trójfazowych- 400V. W dzisiejszych czasach należy także stosować RCD typu A, które reaguje na upływy prądu w zasilaczach impulsowych (upływy prądu stałego). W typowej instalacji domku jednorodzinnego z zasilaniem trójfazowym powinny znaleźć się conajmniej 4 aparaty RCD – trzy sztuki aparatów 2polowych i jeden 4polowy.

Zabezpieczenia nadprądowe – Tutaj również warto dobrać je odpowiednio i renomowanych producentów. Często chińskie wynalazki nie potrafią rozłączyć w odpowiednim czasie i przy odpowiednim natężeniu. Stwarza to zagrożenie pożarowe i zagrożenie utraty życia lub zdrowia. Polecani producenci: Eaton, Schrack, Hager, Abb

Rozłącznik izolacyjny – montowany jako pierwszy moduł, odłączający całość rozdzielnicy od zasilania.

Zapas miejsca – warto zostawić co najmniej 20-30% zapasu na dołożenie kolejnych modułów zabezpieczających.

 

 

Leave Comment