Instalacja pod wideodomofon?

Często podczas budowy swojego domu systemem gospodarczym zastanawiamy się jak przygotować instalację pod domofon, aby było przyszłościowo i niezawodnie.

 

Obecnie nowe domofony i wideodomofony dzielimy na analogowe i cyfrowe – jednak skupimy się tutaj na przygotowaniu instalacji pod domofony i wideodomofony cyfrowe z racji ich funkcji i ciągłemu rozwojowi.

 

Wideodomofon, a domofon?

Różnica między wideodomofonem, a domofonem jest prosta – domofon nie przesyła obrazu, a jedynie sam dźwięk. Całkowicie wystarcza w momencie gdy mamy monitoring lub wgląd na furtkę i jesteśmy w stanie zweryfikować osobę dzwoniącą. Systemy wideodomofonowe są bardzo przydatne gdy często pracujemy poza domem, mamy dużą odległość od furtki/bramy.

 

Co oferują nam cyfrowe systemy wideodomofonów/domofonów? 

W odróżnieniu od analogowych – przede wszystkim czysty dźwięk i obraz*(w przypadku wideodomofonów), dużo funkcji dodatkowych o których napiszę na przykładzie zestawu wideodomofonu HikVision 2 Generacji. W systemach analogowych często obraz czy dźwięk był zaśnieżony i zniekształcony, bardzo podatny na zakłócenia.

 

Jak przygotować instalację pod wideodomofon?

 

Żeby móc przyszłościowo się zabezpieczyć przed ewentualnymi uszkodzeniami okablowania należy między elektryczną tablicą rozdzielczą (lub tablicą teletechniczną) przeprowadzić tzw. arot, który w późniejszym czasie pozwoli na wymianę ewentualnie uszkodzonego okablowania lub dołożenia nowego. 

Do systemów IP należy doprowadzić najczęściej jedną skrętkę żelową(zewnętrzną) – najlepiej cat. 6, ale kategoria 5e również będzie wystarczająca. Warto iść w skrętkę FTP (ekranowaną) z racji najczęściej dłuższych odległości. Czy warto tutaj oszczędzać i kupować najtańsze skrętki? Oczywiście, że nie. Najlepiej wybrać firmy takie jak np. Bitner.

Warto również skorzystać z doprowadzeniem do słupka drugiej skrętki, a także przewodu (!) 3×1,5mm2 do przyszłościowego zasilenia urządzeń przy furtce (np. czujka ruchu z oświetlaczem, zasilanie siłownika furtki). 

Po doprowadzeniu okablowania słupek furtki -> rozdzielnica elektryczna, należy doprowadzić w miejsce usadowienia ekranów lub słuchawek kolejną skrętkę. Skrętka wewnątrz może być już bez żelu i ekranu. 

 

Systemy 'podpięcia’ wideodomofonów 2-Wire i IP

schemat podłączenia wideodomofonów

 

Jak widać na przykładzie systemu Hikvision 2 Genracji mamy możliwość podpięcia systemem 2-Wire (przeznaczony dla starszych instalacji) lub IP POE. Nie musimy mieć osobnego zasilacza, a jedynie SWITCH POE, który połączy i zasili nam wszystkie urządzenia za pomocą przewodu LAN (skrętki). W przypadku połączenia 2-Wire musimy zaopatrzyć się w sterownik i zasilacz 24V. 

 

Jakie funkcje oferuje nam nowoczesny system wideodomofonu?

 

Na powyższym filmie możemy zobaczyć podstawowe funkcje systemu przykładowego. 

Dodatkowo mamy możliwość dołączenia panelu dotykowego, czytnika kart czy systemu wielomieszkaniowego. Wszystkie moduły łączone są do jednostki centralnej wyposażonej w kamerę i mikrofonogłośnik. 

W przypadku posiadania dwóch monitorów możemy 'rozmawiać’ między sobą (np. pomiędzy piętrami). W przypadku posiadania systemu monitoringu opartego o Hikvision możemy sterować całością za pomocą jednej aplikacji. Firma HikVision wypuściła na rynek także podstawowe systemy alarmowe. 

 

Jak wygląda to cenowo?

Przykładowy zestaw składający się z monitora 7″ DS-KH6320-WTE1, stacji bramowej z kamerą i jednym kontaktem DS-KD8003-IME1/EU i ramki aluminiowej DS-KD-ACW1 to koszt ok 1820 zł netto. 

 

Więcej informacji znajdziecie na Stronie HikVision

Leave Comment