Czujki gazów – gdzie montujemy?

Długo mnie tutaj nie było, ale z racji sezonu wakacyjnego i grasującej szajki złodziejów w mojej okolicy mam bardzo dużo pracy. 

Mamy jeszcze okres wakacyjny, ale często też okres remontów. Warto pomyśleć nad wyprowadzeniem okablowania do czujek gazów. 

Firma Satel ma w swojej ofercie kilka czujników na różne gazy, ponieważ ich właściwości różnią się od siebie i nie można zastosować uniwersalnej. 

 

Jaki czujnik do CO?

Do tlenku węgla możemy zastosować czujkę DG-1 CO. Powinniśmy zamontować ją w pobliżu urządzenia mogącego wyprodukować tlenek węgla – piecyki, kuchenki – wszędzie tam gdzie dochodzi do procesu spalania. Montujemy ją na wysokości ok. 1,5m nad podłogą. Czujka DG-1 CO może działać jako autonomiczna, ma wbudowany buzzer oraz diodę LED. Czujkę należy jednak zasilić napięciem 12V. Jest również przystosowana do współpracy z systemem alarmowym.

Jaki czujnik do gazów usypiających?

Złodzieje najczęściej przed włamaniem wpuszczają do środka gaz usypiający oparty na oparach chloroformu. Gaz ten jest ciężki i unosi się nisko nad podłogą. Czujkę powinniśmy zamontować na wysokości maksymalnie 20cm. Im bliżej podłogi,  tym lepiej. Jej najczęstsze miejsce montażu to okolice łóżka w sypialni, salon. Model DG-1 TCM może również jak czujka CO działać autonomicznie, jednak wymaga zasilania 12V. 

Jaki czujnik do metanu?

Model DG-1 ME jest przeznaczony do wykrywania gazu ziemnego, metanu. Montujemy go w pobliżu piecyków, kuchenek gazowych, liczników i zaworów gazowych. Wszędzie tam, gdzie może dojść do wycieku gazu. Czujka ME może działać autonomicznie . Wymaga zasilania 12V. 

 

Zapraszam Was też do moich innych artykułów, np. na tematy monitoringów 🙂

Leave Comment